Grono

Osoby, które tworzyły historie szkoły

(dyrektorzy, wicedyrektorzy, nauczyciele, administracja, obsługa)

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5  Żagań

 

Dyrektorzy:                                                                                                                   Wicedyrektorzy:

Malinowska Elżbieta                                                                                                Lange Stanisława

(1979-1986 r.)                                                                                                           Kozanecki Aleksander

                                                                                                                               Lupa Józef

                                                                                                                                Gronek Aurelia

                                                                                                                                Jaszczak Roman      

 

Zawadzka Zofia                                                                                                         Lange Stanisława

(1986-1988 r.)                                                                                                           Jaszczak Roman

 

Lange Stanisława                                                                                                      Popiel Danuta

(1988-1989 r.)                                                                                                          Jaszczak Roman

 

Marczuk Małgorzata                                                                                                  Jaszczak Roman

(1989-1997 r.)                                                                                                         Bednarska Barbara

                                                                                                                              Wilczopolska Iwona

                                                                                                                              Łukasiewicz Krystyna

                                                                                                                              Toczyska Barbara

                                                                                                                              Broszczuk Jan

 

Wilczopolska Iwona                                                                                                 Łukasiewicz Krystyna

(1997-2007 r.)                                                                                                        Gembara Robert

                                                                                                                             Pajestka Wiesława

                                                                                                                             Kniotek Ewa

 

Szyposz Halina                                                                                                        Gacek Halina

(2007-2008 r.)

  

Publiczne Gimnazjum nr  2  w Żagań

 

Dyrektorzy:                                                                                                                Wicedyrektorzy:

Mirski Zdzisław                                                                                                       Białkowski Zbigniew

(1999-2006 r.)                                                                                                        Tołpa Beata  

 

Białkowski Zbigniew                                                                                                 Tołpa Beata

(2006-2008 r.)   

 

Zespół Szkół nr 2  w Żaganiu   

 

Dyrektorzy:                                                                                                                 Wicedyrektorzy:

Kubala Artur                                                                                                           Ciesłowska Sylwia

(2008-2017)                                                                                                           Szyposz Halina

                                                                                                                             Pogorzelska Ewa

Publiczna Szkoła Podstawowa nr  5

                                                                                                                               

Dyrektorzy:                                                                                                                 Wicesyrektorzy:

SzewczyK Tomasz                                                                                                   Pyś Wanda

 2017-2020)                                                                                                           Sosnowska Wioleta

                                                                                                                            Kowalik Bogumiła

 

Kowalik Bogumiła                                                                                                   Ziomek Ewa

 (2020 -)                                                               

                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Grono Pedagogiczne Na przestrzeni 40 lat

 

Wychowanie przedszkolne:

Augustyniak Alina                                                                                               Laskowska Honorata

Ciżmińska Anna                                                                                                   Skowrońska Elżbieta

Dubieńska Halina                                                                                                Stąpel Alicja  

Herman Marta                                                                                                     Świątek Monika  

Kniotek Ewa                                                                                                        Zakrawacz Łucja

Gliniak Katarzyna                                                                                                 Kwarcińska Anna

Marciniak Irena                                                                                                    Marcinkowska Małgorzata

Ciżmińska Anna                                                                                                    Bugajewska Anna

Walczyk Nina

Nauczanie początkowe:

Choma Teresa                                                                                                      Piątek Małgorzata

Drosik Krystyna                                                                                                    Przybyło-Madej Zofia

Dulińska Barbara                                                                                                  Przybylska Anna

Dziopa Ewa                                                                                                          Różanowska Jolanta     

Ewik Elzbieta                                                                                                        Rulewska Mariola                                                                                                          

Głowacka Ewa                                                                                                      Rybacka Alina

Gura (Irska) Joanna                                                                                               Sawicka Małgorzata       

Horoszyńska Stefania                                                                                             Sokołowska Janina

Jachecka Jadwiga                                                                                                  Sobańska Elżbieta

Jankowiak Krystyna                                                                                               Stąpel Alicja

Jaruszewska Hanna                                                                                               Stefańska Marianna         

Kniotek Ewa                                                                                                         Targowicz Małgorzata

Kostiuszko Dorota                                                                                                 Trybulińska Iwona

Krowiranda-Jakubiec Regina                                                                                   Urban Danuta

Lange (Loba)Wioletta                                                                                            Wilczopolska Iwona

Lisowska Alicja                                                                                                     Winnicka Aleksandra

Marciniak Irena                                                                                                    Wojtczak Anna

Pajestka Wiesława                                                                                                Zawiślańska Małgorzat

Pawlikowska Beata                                                                                              Gmerek Aleksandra

Herman Marta                                                                                                     Sołtys Anna                                                                        

Ciżmińska Anna

 

Język polski

Ciszewska Anna                                                                                                   Pogorzelska Ewa

Chodań Danuta                                                                                                   Prucnal Urszula

Harasymowicz Mariola                                                                                         Przybyło    Zofia      

Karagiorgis Mirosława                                                                                         Rybacka Alina

Kazanecki Aleksander                                                                                          Sieńko Joanna

Kniotek Ewa                                                                                                       Tołpa Beata

Lange Stanisława                                                                                                Zawadzka Zofia

Lewicka Agnieszka                                                                                              Rogala-Kozubska Danuta                                                                                  

Maniak Anna                                                                                                      Ziomek Ewa             

Nowak Irena                                                                                                      Marański Tadeusz

Fridrich-Kryżar Anna                                                                                            Mirska –Pasternak Magdalena                                                                                 

 Jankiewicz Iwona

 

Język angielski

Broszczuk Jan                                                                                                     Stępień Małgorzata

Dąbrowska Gut Ewa                                                                                            Szpakowski Krzysztof

Dulska Agata                                                                                                      Szuszkiewicz Dominika

Kamińska Anna                                                                                                  Turska Anna

Kasperk Robert                                                                                                  Wantoła Lesław

Kozak Ewa                                                                                                         Zdebiak Anna

Niedzielska Justyna                                                                                            Truchlewski Marcin

Słapek Janusz                                                                                                    Malanowska Julia

Fridrich-Kryżar Anna                                                                                           Ciepielowska Małgorzata

Sobczyńska Izabela                                                                                            Puchacz Tomasz

Chimko Anna                                                                                                     Bańska-Polewka Małgorzata

Szczepanowska Anna                                                                                          Sobczyńska Izabela

Oleszczuk Sylwia

 

Język francuski

Adamowicz Bożena                                                                                           Bednarska Barbara

Sokołowska Elżbieta                                                                                          Gołaszewska Anna

 

Język rosyjski

Borowiec Halina                                                                                                Kowal Alina

Cydzik Lidia                                                                                                      Prucnal Urszula

Kapiczowska Grażyna                                                                                        Siedlecka Krystyna

Kozanecka Helena                                                                                             Suszko Lilia

 

Język niemiecki

Błaż Aleksandra                                                                                                 Urban Wiesław

Kowalska Anna                                                                                                  Włodarczak Marlen

Krzyształowski Edward                                                                                       Ziętowska Irena

Ostrowska Irena   

Kalska Katarzyna                                                                                                                                                            

 

Matematyka

Broszczuk Jan                                                                                                    Kazanecka Elżbieta

Burghardt Alicja                                                                                                 Klimek Elżbieta

Chimko Adolf                                                                                                     Kraczek Hanna

Czarniecka Agnieszka                                                                                          Kuczewska Danuta 

Dwornicka Urszula                                                                                              Oleksy Janina

Fornal Anna                                                                                                       Palewska Krystyna

Gacek Halina                                                                                                      Pyś Wanda

Grot Jolanta                                                                                                       Stefańska Anna

Horoszyńska Stefania                                                                                          Wiśniewska Mirosława

Pisarska Alicja                                                                                                     Kubala Artur

Raciborska Ewa                                                                                                   Kowalik Bogumiła

Wawrzynowicz Justyna                                                                                         Kaługa Ewa                                                                         

 

Fizyka

 

Kraczek Dariusz                                                                                                   Pałka Alicja

Łukasiewicz Krystyna                                                                                           Soroko Sergiusz

Lniak Barbara                                                                                                      Szychowska Bożena

Tuchowska-Zmyslony Janina                                                                                 Wróblewski Zbigniew                                                                                                    

 

Geografia

 

Cyganek Prędka Anna                                                                                           Stefański Eugeniusz

Malinowska Elżbieta                                                                                             Tworek Danuta

Mirski Zdzisław                                                                                                    Waliszewska Krystyna

Szymszon Sławomir

Wójcik Izabela

 

Biologia

 

Chytroń Anna                                                                                                       Siłko Lucyna

Cyganek Prędka Anna                                                                                           Kowalska Anna

Jachecki Władysław                                                                                              Stąpel Alicja

Popiel Danuta                                                                                                      Wilkus Jolanta

Zawisza Krystyna                                                                                                 Wnęk Katarzyna

Gutowska Beata                                                                                                   Wilenta Joanna

Strykowska Kinga

 

Chemia

Czech Izabela                                                                                                      Popiel Danuta

Nadwodna Alicja                                                                                                  Wójcik Izabela

Najdek Julita                                                                                                        Guza Joanna

 

Historia i Wiedza o Społeczeństwie

 

Borkowska Katarzyna                                                                                             Rak Alfreda

Chodań Andrzej                                                                                                    Saleniuk Władysław

Gembara Robert                                                                                                   Soroko Józefa

Gronek Aurelia                                                                                                      Starzec Teresa

Marczuk Małgorzata                                                                                               Szyposz Halina

Grzymała Kornelia

 

Technika

 

Czerniecki Jan                                                                                                        Rajtakowski Piotr

Drzyzga Zofia                                                                                                         Stefański Stanisław

Jaszczak Roman                                                                                                     Toczyska Barbara

Kubalewski Łukasz                                                                                                  Wiączek Małgorzata

Posch Renata                                                                                                         Żakrawacz Łucja

Białkowski Zbigniew

Muzyka

 

Dziedzic Kolasińska Magdalena                                                                                 Rutkowski Zbigniew

Furtak Wojciech                                                                                                     Wolska Marlena

Nizio Józef

 

Plastyka

Wolska Marlena

Różanowska Jolanta

Plastyka

 

 

Wychowanie fizyczne

 

Choma Teresa                                                                                                          Stępniewski Edward

Hołodowska Anita                                                                                                     Tomko Janusz

Czapla Jerzy                                                                                                             Wilczopolska Iwona

Ditrich Marek                                                                                                            Wilczopolski Zygmunt

Gałek Mirosław                                                                                                          Wnęk Katarzyna

Jasiński Janusz                                                                                                          Zdebiak Zofia

Kazanecki Aleksander                                                                                                Zmyślony Eugeniusz

Michalak Andrzej                                                                                                       Stachurski Grzegorz

Wilenta Joanna                                                                                                         Kostanowicz Izabela

Gałek Teresa

 

Informatyka

 

 Kabacińska Alicja                                                                                                    Zięba Beata

Toczyska Barbara                                                                                                    Białkowski Zbigniew

Kubala Artur

 

Wychowanie do życia w rodzinie

 

Markiewicz Izabela                                                                                                  Siłko Lucyna

 

Religia

 

Bąkowska Barbara                                                                                                 Kupis Agata

Bielecka Angelika                                                                                                  Kala Aldona

Burniak Józefa                                                                                                      Ks. Kramer Andrzej

Ks. Czesław                                                                                                          Łuźniak Danuta/s. Agnieszka

Ks. Donabidowicz  Mirosław                                                                                   Owczarczak eleonora

Drabczyk Ewa                                                                                                      Śmirzchalski-Wachacz Darek                                                                               

Fiedorowicz Czesław                                                                                             Zubczyńska Katarzyna

Gwóźdź Andrzej                                                                                                   Mróz Elżbieta

Mazur Elżbieta                                                                                                     Paś Andrzej

Gomółka Danuta                                                                                                  Rzepecki Radosław

Łakomy Agnieszla

Majka Marta

 

Pedagog szkolny

 

Filipowicz Małgorzata                                                                                             Markiewicz Izabela    

Gronek Aurelia                                                                                                      Wiatrowska Agnieszka

 Łabuda Monika                                                                                                     Szuszkiewicz Dominika

 Marcinkowska Bożena                                                                                              

 

Świetlica

Dulińska Fałat Barbara                                                                                            Nadwodna Hermina

Gronicz Eugenia                                                                                                     Pawlikowska Beata

Janowska Mazur Czesława                                                                                       Posch Renata

Karagiorgis Mirosława                                                                                              Raczyńska Magdalena

Kniotek Ewa                                                                                                           Świątek Monika

Kostiuszko Dorota                                                                                                   Szynder Anita

Kuleczka Anna                                                                                                        Sołtys Anna

Łuszcz Żurawska An na                                                                                            Targowicz Małgorzata

Maciołek Aneta                                                                                                        Wojtczak Anna

Marcinkowska Bożena                                                                                               Zawisza Krystyna

Markiewicz Izabela

Pajestka Wiesława

  

Biblioteka

Cydzik Lidia                                                                                                             Sokołowska Elżbieta

Czerniecka Halina                                                                                                     Soroko Józefa

Dulińska Fałat Barbara                                                                                              Wiczopolska Iwona

Hołodowska  Anita                                                                                                    Wojciechowska Marta

Kowal Elżbieta                                                                                                          Ziętowska Irena

Sobieszczyk Irena                                                                                                     Twardosz Julia

 

Administracja i obsługa na przestrzeni 30 lat

 

Adamusik Maria                                                                                                          Kubiak Jadwiga

Bagiński Jerzy                                                                                                             Kulpan Ewa

Bochoń Józef                                                                                                              Lewicka Helena

Buganik Krystyna                                                                                                        Majewska Wanda

Buganik Maria                                                                                                             Malinowska Magdalena

Bąkowski Ryszard                                                                                                        Marcinkowska Małgorzata                                              

Chilicka Ewa                                                                                                               Masłowska Anna

Choma Janina                                                                                                             Mazurek Stefan

Drozdek Ryszard                                                                                                         Michalak Jolanta

Dymnicka Elżbieta                                                                                                       Miszczyszyn Helena

Gandzel Celina                                                                                                            Muszyński Edward

Gołębiewska Barbara                                                                                                   Nadwodna Hermina

Grygiel Edyta                                                                                                              Mytyk Romualda

Hodowana Elżbieta                                                                                                      Nowaczyński Andrzej

Ruszczycka Irena                                                                                                        Ogór Alicja

Skórski Stanisław                                                                                                        Olejarz Grażyna

Stanisławska Stanisława                                                                                              Orłowska Krystyna

Przysiwek   Adam                                                                                                       Pałasińska Teresa

Bartuś-Luzeńczyk Joanna                                                                                            Perk Dorota

Marciniuk Małgorzata                                                                                                  Piszcz Marek

Iwaniak Ryszard                                                                                                         Polański Sławomir

Jagodzińska Maria                                                                                                      Pyś Magda

                                                                                                                                Pytel Anna

Czajka Ewa                                                                                                                Strojny Stanisław

Janicka Janina                                                                                                            Reszka Jadwiga

Kruk Ewelina                                                                                                              Surgunt Wiera

 Matusz Magdalena                                                                                                     Siergiej Józef

Jackiewicz Wanda                                                                                                      Szustak Iwona

Jasek Anna                                                                                                                Szczęsna Zofia

Jaros Renata                                                                                                             Terlecka Barbara

Jarzyńska Agnieszka                                                                                                   Siergiej Kamila

Kaczeczka Lesław                                                                                                       Urbańska Bronisława

Kasperowicz Piotr                                                                                                       Wieczerzyński Tadeusz

Kasperowicz Renata                                                                                                    Wrzesińska Ewa

Kędzierska Elżbieta                                                                                                      Wilk Rozalia

Kirkiewicz Waldemar                                                                                                    Włodarczak Jolanta

Kołodziejska Krystyna                                                                                                  Wojcieszek Stanisława

Konecka Janina                                                                                                           Wojtczak Anna

Kopalska  Urszula                                                                                                        Walczyk Agnieszka

Koczan Adriana                                                                                                           Walczyk Nina

Kosiorowska Karolina                                                                                                   Zakrawacz Maria

Kozińska Jadwiga                                                                                                        Znamirowska Henryka

Kmieć Zofia

Kulpan Ignacy

Kubalewska Sylwia

Odsłony: 395

Słowo Dyrektora

       Pamięć ludzka ma szczególną moc rejestrowania pięknych chwil. Chętnie przywołujemy miłe obrazy z przeszłości, wzruszamy się i pragniemy, aby zostały z nami jak najdłużej.

        Jubileusz 40 – lecia szkoły jest właśnie takim momentem, kiedy na chwilę zatrzymujemy się i ze wzruszeniem wspominamy to, co już minęło, odeszło. Czas upływa niezmiernie szybko, a szkolny dzwonek niczym tarcza zegara pokazuje upływ godzin, dni i lat. Uroczystość jubileuszu to ukłon w stronę przeszłości, to pamięć o tych, którzy z wielkim zaangażowaniem budowali naszą szkołę, kreowali jej wizerunek, tworzyli niepowtarzalny charakter.

       Pamiętamy o jej wszystkich dyrektorach. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do wspaniałej budowli, jaką jest nasza szkoła. To oni skupiali wokół siebie życzliwe grono pedagogów i wspólnie z nim tworzyli przez lata niezwykłą atmosferę placówki.

        Mile wspominamy nauczycieli, którzy z wielkim zaangażowaniem wychowywali i kształcili kolejne pokolenia uczniów. Starali się im przekazać nie tylko wiedzę, ale wskazywali również najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka. Spędzali wspólnie ze swoimi wychowankami czas, pamiętali o ważnych uroczystościach, świętach, organizowali wycieczki, które uczyły samodzielności i odpowiedzialności.

        Pamiętamy także o pracownikach obsługi i administracji, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie szkoły.

       Niezmiernie miło wspominamy uczniów, którzy tak często dostarczali nam uśmiechu i wzruszeń. Przynosili dumę, odnosząc sukcesy w rozmaitych konkursach i zawodach sportowych.

      Jest mi niezmiernie miło, że jako dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Żaganiu im.1. Dywizji Pancernej dow. przez gen S. Maczka mogę kontynuować pracę rozpoczętą czterdzieści lat temu i współtworzyć obecne oblicze szkoły.

     Z optymizmem patrzę w przyszłość, widząc jak nasza szkoła staje się coraz bardziej nowoczesna, bogata w liczne pomoce dydaktyczne. Nadal będziemy dbali o jej rozwój, z szacunkiem spoglądając wstecz, podtrzymując jej tradycje.

      Z okazji 40 – lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Żaganiu  im. 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen S. Maczka życzę dawnym i obecnym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi wszelkiej pomyślności. Absolwentom zaś składam życzenia wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

 

                                                                                                                                                                                                                                       Bogumiła Kowalik

                         Zdjęcie szkoły 1980

 

                  Nadanie imienia szkole 1993

                           Wigilia w Gimnazjum 1999