Kalendarium szkoły
1976r. - Ustalenie lokalizacji Zbiorczej Szkoły Gminnej przy ulicy Nocznickiego 18 i rozpoczęcie budowy
1980r. - Przeniesienie Zbiorczej Szkoły Gminnej do budynku przy ulicy Nocznickiego 18
1984r. - Przywrócenie szkole statusu miejskiego i powstanie Szkoły Podstawowej nr 5
9 maja 1980r.- Uroczyste otwarcie Zbiorczej Szkoły Gminnej i nadanie imienia generała armii Stanisława Popławskiego.
- Nawiązanie współpracy ze szkołą podstawową w Seftembergu (NRD)
1989r. – Decyzja o rezygnacji z dotychczasowego imienia szkoły.
1991r. - Nawiązanie współpracy ze Związkiem Kół I Dywizji Pancernej , którego członkami byli żołnierze gen. Stanisława Maczka
23 kwietnia 1993r- Uroczystość nadania szkole imienia I Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen S.Maczka
1999r.- Podział szkoły na Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 i Publiczne Gimnazjum nr 2.
2001r.- Nadanie Gimnazjum nr 2 imienia Jana Keplera
- nawiązanie współpracy ze szkołą partnerską w Chemnitz im. Johannesa Keplera
2008r. – Połącznie Publicznej szkoły Podstawowej nr 5 i Publicznego Gimnazjum nr 2 , Utworzenie Zespołu Szkół nr 2
2017r.- Likwidacja Gimnazjum nr 2, powrót do nazwy Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5.
Odsłony: 2897Słowo Dyrektora
Pamięć ludzka ma szczególną moc rejestrowania pięknych chwil. Chętnie przywołujemy miłe obrazy z przeszłości, wzruszamy się i pragniemy, aby zostały z nami jak najdłużej.
Jubileusz 40 – lecia szkoły jest właśnie takim momentem, kiedy na chwilę zatrzymujemy się i ze wzruszeniem wspominamy to, co już minęło, odeszło. Czas upływa niezmiernie szybko, a szkolny dzwonek niczym tarcza zegara pokazuje upływ godzin, dni i lat. Uroczystość jubileuszu to ukłon w stronę przeszłości, to pamięć o tych, którzy z wielkim zaangażowaniem budowali naszą szkołę, kreowali jej wizerunek, tworzyli niepowtarzalny charakter.
Pamiętamy o jej wszystkich dyrektorach. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do wspaniałej budowli, jaką jest nasza szkoła. To oni skupiali wokół siebie życzliwe grono pedagogów i wspólnie z nim tworzyli przez lata niezwykłą atmosferę placówki.
Mile wspominamy nauczycieli, którzy z wielkim zaangażowaniem wychowywali i kształcili kolejne pokolenia uczniów. Starali się im przekazać nie tylko wiedzę, ale wskazywali również najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka. Spędzali wspólnie ze swoimi wychowankami czas, pamiętali o ważnych uroczystościach, świętach, organizowali wycieczki, które uczyły samodzielności i odpowiedzialności.
Pamiętamy także o pracownikach obsługi i administracji, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie szkoły.
Niezmiernie miło wspominamy uczniów, którzy tak często dostarczali nam uśmiechu i wzruszeń. Przynosili dumę, odnosząc sukcesy w rozmaitych konkursach i zawodach sportowych.
Jest mi niezmiernie miło, że jako dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Żaganiu im.1. Dywizji Pancernej dow. przez gen S. Maczka mogę kontynuować pracę rozpoczętą czterdzieści lat temu i współtworzyć obecne oblicze szkoły.
Z optymizmem patrzę w przyszłość, widząc jak nasza szkoła staje się coraz bardziej nowoczesna, bogata w liczne pomoce dydaktyczne. Nadal będziemy dbali o jej rozwój, z szacunkiem spoglądając wstecz, podtrzymując jej tradycje.
Z okazji 40 – lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Żaganiu im. 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen S. Maczka życzę dawnym i obecnym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi wszelkiej pomyślności. Absolwentom zaś składam życzenia wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.
Bogumiła Kowalik