Słowo Dyrektora

Pamięć ludzka ma szczególną moc rejestrowania pięknych chwil. Chętnie przywołujemy miłe obrazy z przeszłości, wzruszamy się i pragniemy, aby zostały z nami jak najdłużej.

Jubileusz 40 – lecia szkoły jest właśnie takim momentem, kiedy na chwilę zatrzymujemy się i ze wzruszeniem wspominamy to, co już minęło, odeszło. Czas upływa niezmiernie szybko, a szkolny dzwonek niczym tarcza zegara pokazuje upływ godzin, dni i lat. Uroczystość jubileuszu to ukłon w stronę przeszłości, to pamięć o tych, którzy z wielkim zaangażowaniem budowali naszą szkołę, kreowali jej wizerunek, tworzyli niepowtarzalny charakter.

Pamiętamy o jej wszystkich dyrektorach. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do wspaniałej budowli, jaką jest nasza szkoła. To oni skupiali wokół siebie życzliwe grono pedagogów i wspólnie z nim tworzyli przez lata niezwykłą atmosferę placówki.

Mile wspominamy nauczycieli, którzy z wielkim zaangażowaniem wychowywali i kształcili kolejne pokolenia uczniów. Starali się im przekazać nie tylko wiedzę, ale wskazywali również najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka. Spędzali wspólnie ze swoimi wychowankami czas, pamiętali o ważnych uroczystościach, świętach, organizowali wycieczki, które uczyły samodzielności i odpowiedzialności.

Pamiętamy także o pracownikach obsługi i administracji, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie szkoły.

Niezmiernie miło wspominamy uczniów, którzy tak często dostarczali nam uśmiechu i wzruszeń. Przynosili dumę, odnosząc sukcesy w rozmaitych konkursach i zawodach sportowych.

Jest mi niezmiernie miło, że jako dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Żaganiu im.1. Dywizji Pancernej dow. przez gen S. Maczka mogę kontynuować pracę rozpoczętą czterdzieści lat temu i współtworzyć obecne oblicze szkoły.

Z optymizmem patrzę w przyszłość, widząc jak nasza szkoła staje się coraz bardziej nowoczesna, bogata w liczne pomoce dydaktyczne. Nadal będziemy dbali o jej rozwój, z szacunkiem spoglądając wstecz, podtrzymując jej tradycje.

Z okazji 40 – lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Żaganiu  im. 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen S. Maczka życzę dawnym i obecnym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi wszelkiej pomyślności. Absolwentom zaś składam życzenia wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Bogumiła Kowalik

Zdjęcie szkoły 1980